Reklama
  • Środa, 28 października 2015 (13:00)

    Sezonowe zabiegi dla ładnej cery

Wczesna jesień to idealny czas, aby wygrać z plamkami, naczynkami, łojotokiem i przygotować twarz na chłody. Możemy to zrobić w domu i w gabinecie.

Reklama

tekst: Hanna Wojciechowska-Schwarz, konsultacja: Ewa Tonińska- Wittbrodt, kosmetolog Salon Atelier 103 w Warszawie

Dokładnie oczyszczamy

Najważniejszy jest demakijaż – skuteczny i delikatny. Tymczasem z badań wynika, że połowa Polek myje twarz kranówką i mydłem. Jeśli to zmienimy, cera lepiej oparze się kaprysom jesiennej aury. Wybierajmy więc preparaty myjące dobrane do potrzeb skóry:

•cerę naczynkową i wrażliwą najlepiej oczyszczać hipoalergicznymi płynami micelarnymi;

•cerę tłustą i trądzikową myjemy piankami oraz żelami do skóry z niedoskonałościami i przegotowaną wodą;

•cerę suchą i dojrzałą zmywamy mleczkami i odżywczymi olejkami.

Mycie i masaż

Po lecie cera jest zwykle bardziej zanieczyszczona (to wynik aktywności gruczołów łojowych). Głęboko oczyścimy pory skóry szczoteczką do twarzy (zwykłą lub elektryczną). Można jej używać codziennie.

Moc pary

Raz w tygodniu na ok. 10 min pochylamy się nad miską z parującą wodą lub naparem np. z lipy. Parówka otworzy pory skóry i pomoże wydostać się zanieczyszczeniom, które na koniec zbieramy wacikiem z tonikiem (zmian nie wyciskajmy!). Jest to zabieg wskazany dla każdej cery z wyjątkiem naczynkowej.

W gabinecie

Tu kosmetyczka ręcznie oczyści cerę z zaskórników i wyprysków. Najpierw jednak rozpulchni skórę specjalnym preparatem i wapozonem, który emituje parę (cena zabiegu: od 100 zł.)

Wyrównujemy koloryt

Plamki i naczynka to częsta pamiątka po wakacjach. Najlepszą porą, by pozbyć się tych zmian, jest jesień.

•Przebarwienia pomoże zlikwidować domowa kuracja preparatami rozjaśniającymi (np. z arbutyną, witaminą C). Warto stosować je kompleksowo – w postaci kremów (także na noc), serum i maseczek, przez 4-6 tygodni.

W gabinecie polecane są zabiegi ze skoncentrowanymi składnikami wybielającymih (np. Perfect White, Bandi, ok 190 zł; Clear Expert, Thalgo, ok. 270 zł) i laser (od 600 zł/twarz).

•Rumień na skórze naczynkowej złagodzi domowa pielęgnacja kosmetykami obkurczającymi naczynia, np. z kasztanowcem. W gabinecie zamkniemy naczynka za pomocą elektrokoagulacji (czyli prądem, cena od 300 zł/obszar) lub sonoforezy (wtłaczanie substancji obkurczających ultradźwiękami, cena: od 50 zł).

Umiejętnie złuszczamy

Usuwanie martwych komórek skóry ma wszechstronne działanie. Pomaga skórze odnawiać się i łagodzi problemy. Uodparnia ją także na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i wzmacnia jej wierzchnią warstwę. Dlatego serię takich zabiegów warto wykonać, nim nadejdą chłody. W domu możemy skorzystać z wielu kosmetyków złuszczających.

•Pilingi enzymatyczne to dobre rozwiązanie dla cer: naczynkowej, wrażliwej, suchej oraz dojrzałej. Taki kosmetyk warto stosować chociaż raz w tygodniu.

•Pilingi drobnoziarniste i maseczki peel-off przydadzą się zwłaszcza do oczyszczania cery przetłuszczającej się i mieszanej (najlepiej dwa razy w tygodniu).

•Preparaty do domowej mikrodermabrazji zwykle polecane są do cery tłustej, trądzikowej. Zawsze stosujemy je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

•Nowoczesne kremy złuszczające na noc, w zależności od składu, nadają się do różnych cer, także płytko unaczynionej. W gabinecie kosmetolog lub dermatolog, kierując się rodzajem cery, zdecyduje jaki zabieg będzie dla nas najlepszy.

•Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu skóry za pomocą wyrzucanych pod ciśnieniem drobinek, np. glinu. Stosuje się ją przy zmianach potrądzikowych, zaskórnikach, w celu odmłodzenia (cena 120 zł).

•Kwasowe terapie

Dla cer wrażliwych, normalnych, z przebarwieniami polecany jest piling migdałowy z wyciągiem z gorzkich migdałów (cena od 200 zł) i mniej inwazyjne mieszanki kwasów owocowych (np. ASA Peel Face Treatment, Klapp, od 190 zł). Yellow Peel (z różnymi kwasami) daje dobre rezultaty przy problemach łojotokowych i przebarwieniach (cena od 300 zł). Za najskuteczniejszy piling na przebarwienia uważany jest Cosmelan (od 1600 zł/zwykle wystarczy jeden zabieg).

•Eksfoliacja falami radiowymi (na zdj. obok) to nowy zabieg, który odmładza, ujędrnia i poprawia stan cer trądzikowych (np. Bio Electro Peeling, cena ok. 100 zł).

Naj
Więcej na temat:zabiegi | peel | moc | preparaty | mycie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.